درباره مالدیو


مجمع الجزایر مالدیو در جنوب غربی کرانه‌های هندوستان قرار گرفته و کوتاهترین فاصلهٔ آن تا کرانه‌های هند، ۶۰۰ کیلومتر است. مالدیو شامل ۱۱۹۲ جزیره مرجانی کوچک، مسطح و کم‌ارتفاع و شمار زیادی آبسنگ است که تنها ۲۰۲ جزیره از آنها مسکونی هستند، روی هم رفته ۲۹۸ کیلومتر مربع پهناوری دارند و تنها ۳/۰% قلمرو مالدیو را پوشش می‌دهند.
اما قلمرو دریایی مالدیو با ۸۵۰ کیلومتر درازا و ۱۳۰ کیلومتر پهنا، ۱۱۵۳۰۰ کیلومتر مربع مساحت دارد. بلندای هر یک از این جزیره‌ها از سطح دریا از بیش از ۳ متر تجاوز نمی‌کند. مالدیو تپه ماهور و رودخانه‌ای ندارد. برخی از جزایر مالدیو برای گردشگری اختصاص یافته‌اند. در این جزایر هتل‌هایی برای اقامت گردشگران ساخته شده که بیشتر کارمندان آن از مهاجران کشورهای همسایه هستند. گردشگران مستقیماّ از فرودگاه بین‌المللی ماله به این جزایر می‌آیند. مردم عادی مالدیو، ارتباط چندانی با گردشگران خارجی ندارند.
جمهوری مالدیو ( Republic of Maldives ) مجمع الجزایری است واقع در جنوب آسیا ، اقیانوس هند ، جنوب شرق هند و 671 کیلومتری جنوب غرب سری لانکا . پایتخت مالدیو شهر ماله ( Male ) با 83 هزار نفر جمعیت می باشد . مساحت این کشور 300 کیلومتر مربع و جمعیت آن 370 هزار نفر است . مجمع الجزایر مالدیو را 1200 جزیره برروی اقیانوس هند تشکیل می دهند ، که به شکل یک پرنده در حال پرواز دیده می شوند.
سواحل زیبای مرجانی با ماهی های رنگارنگ آن و مرداب های صاف و زلال و درختان نارگیل ، محیط مناسبی برای استراحت و آرامش اعصاب و روان می باشد. طول پرواز از تهران تا ماله حدود 5:30 ساعت می باشد.(صرف نظر از زمان توقف ترانزیت در دوحه ویا دوبی)

مالدیو در حدود قرن پنجم پیش از میلاد محل زیستگاه دریانوردان بودایی که از هند و سری لانکا به این جزایر رفته و در آن اقامت کرده بودند ، بود . طبق عقاید رایج ، اهالی جزیره در 1153 میلادی اسلام را پذیرفتند .
نژاد مالدیو را اکثرا ، هندی ، سینهالی و عرب تشکیل می دهند . دین مردم مالدیو نیز اسلام می باشد . زبان رسمی مالدیو ، دیوهی ( Dhivehi ) از گروه زبانهای سینهالی می باشد . واحد پول مالدیو نیز ، روفیا با واحد جزء ( لاری ) نام دارد . از مهمترین صادرات مالدیو که از معروف ترین صادرات این کشور نیز هست می توان به ماهی اشاره کرد . صنعت توریسم نیز از مهمترین صنایع کشور مالدیو به شمار می رود . مالدیو از اعضای کشورهای مشترک المنافع محسوب می شود .
مالدیو این کشور بیش از ۱۰۰۰ جزیره دارد. مساحت این کشور کوچک حدود ۲۹۸ کیلومترمربع می‌باشد. از طریق این سایت با زندگی در زیر آب و موجودات دریایی آشنا می‌شوید. این سایت حاوی اطلاعات مفیدی برای جهانگردان بوده و می‌توان با هتل‌ها و مراکز اقامتی در این کشور آشنا شد. علاقه‌مندان می‌توانند بروشورهای موجود در این سایت را به کامپیوتر خود منتقل کنند. شما می‌توانید با استفاده از قایق‌های مختلف مسیر بین جزایر را طی کنید.